Izvēles

Privātums mums ir svarīgs, tāpēc jums ir iespēja atspējot noteiktus uzglabāšanas veidus, kas var nebūt nepieciešami vietnes pamata darbībai. Kategoriju bloķēšana var ietekmēt jūsu pieredzi vietnē. Vairāk informācijas

Pieņemt visas sīkdatnes

Šie vienumi ir nepieciešami, lai iespējotu vietnes pamata funkcionalitāti.

Vienmēr aktīvs

Šie vienumi tiek izmantoti, lai nodrošinātu jums un jūsu interesēm atbilstošāku reklāmu.

Šie vienumi ļauj vietnei atcerēties jūsu izdarītās izvēles (piemēram, jūsu lietotājvārdu, valodu vai reģionu, kurā atrodaties) un nodrošināt uzlabotas, personiskākas funkcijas.

Šie vienumi palīdz vietnes operatoram saprast, kā darbojas tā vietne, kā apmeklētāji mijiedarbojas ar vietni un vai var rasties tehniskas problēmas.

Privātuma politika
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

DATI KĻŪSTPIEEJAMI: datu atklātības regulējums

Digitālātransformācija un datu nozīme mūsdienu ekonomikā ir neapšaubāmi. Dati tiekdēvēti par “jauno naftu,” jo to izmantošana var būtiski uzlabot uzņēmumudarbību, publisko pakalpojumu efektivitāti un radīt inovācijas visdažādākajāsnozarēs. Tomēr, lai nodrošinātu ilgtspējīgu datu ekonomiku, ir nepieciešamaefektīva un droša datu pārvaldība, kas veicina uzticību starp datuģenerētājiem, turētājiem un lietotājiem.

Eiropas Savienība(ES) ir apzinājusies šo nepieciešamību, un pēdējo gadu laikā ir pieņēmusivairākus nozīmīgus tiesību aktus, kas regulē datu piekļuvi, apmaiņu unpārvaldību. Viens no galvenajiem mērķiem ir veidot vienotu digitālo tirgu, kurātiek nodrošināta gan datu aizsardzība, gan vienlīdzīga piekļuve datiem,tādējādi veicinot inovācijas un konkurētspēju. Divi no būtiskākajiemregulējumiem šajā jomā ir Eiropas Savienības Datu akts (Data Act) un Datupārvaldības akts (Data Governance Act).

EiropasSavienības Datu akts (Data Act)

Eiropas SavienībasDatu akts, kas tika pieņemts 2023. gadā, ir regula, kuras mērķis ir nodrošinātplašāku piekļuvi datiem un veicināt to apmaiņu starp dažādiem tirgusdalībniekiem, tostarp uzņēmumiem, valsts iestādēm un patērētājiem.

Galvenie mērķi

  • Veicināt datu pieejamību: Lietotājiem tiek piešķirtas tiesības piekļūt datiem, ko rada viņu     izmantotās ierīces vai pakalpojumi, piemēram, viedie sensori,     mākoņpakalpojumi vai digitālās platformas.
  • Samazināt monopolizāciju: Tiek ieviesti mehānismi, lai samazinātu lielo tehnoloģiju     uzņēmumu dominanci un nodrošinātu vienlīdzīgus konkurences apstākļus     mazākiem uzņēmumiem.
  • Veicināt inovācijas: Brīvāka datu pieejamība veicina jaunu produktu un pakalpojumu     izstrādi, kas var uzlabot gan uzņēmumu darbību, gan sabiedrības dzīves     kvalitāti.
  • Noteikt pienākumus: Uzņēmumiem un datu turētājiem jānodrošina piekļuve datiem pēc     pieprasījuma no klientiem vai valsts iestādēm, lai veicinātu sabiedrības     intereses.

Galvenie regulētie aspekti:

  • Noteikumi par datu ģenerēšanu un     piekļuvi.
  • Līgumu nosacījumi starp datu     turētājiem un lietotājiem.
  • Datu pieejamības nodrošināšana     ārkārtas situācijās, kad dati ir būtiski sabiedrības interesēs.

Datu pārvaldībasakts (Data Governance Act)

Datu pārvaldības akts, kas stājās spēkā 2023. gadā, izveido jaunu regulējumu drošai un pārredzamai datu apmaiņai starp publisko un privāto sektoru. Tā mērķis ir izveidot uzticamu infrastruktūru datu koplietošanai Eiropas Savienībā.

Galvenie mērķi:

  • Palielināt uzticību datu apmaiņai: Izveidot uzticamas platformas, kas darbojas kā starpnieki starp     datu turētājiem un lietotājiem, nodrošinot drošību un datu aizsardzību.
  • Veicināt publisko datu     izmantošanu: Atvieglot publiskā sektora datu     atkārtotu izmantošanu dažādiem mērķiem, piemēram, pētniecībā, izglītībā     vai inovāciju veicināšanā.
  • Veidot datu altruismu: Atbalstīt iniciatīvas, kas ļauj indivīdiem un uzņēmumiem dalīties     ar saviem datiem sabiedrības labā, piemēram, veselības aprūpē vai vides     aizsardzībā.

Galvenie regulētie aspekti:

  • Noteikumi par datu starpnieku darbību     un to reģistrāciju.
  • Prasības attiecībā uz publisko datu     atkārtotu izmantošanu.
  • Datu altruisma organizāciju     pārraudzība un regulējums.

Datu regulējumaietekme uz uzņēmumiem un sabiedrību

Abi šie akti irdaļa no plašākas Eiropas Savienības stratēģijas, lai izveidotu vienotu un drošudigitālo tirgu. Šie normatīvie akti uzsver līdzsvaru starp datu ekonomikasattīstību un sabiedrības interesēm, radot drošāku, pieejamāku unkonkurētspējīgāku digitālo vidi visiem Eiropas iedzīvotājiem. Tie veicina datupieejamību, vienlaikus aizsargājot privātumu un nodrošinot datu drošību.Uzņēmumiem tas nozīmē jaunas iespējas piekļūt vērtīgiem datiem, kas līdz šimbija grūti pieejami, savukārt sabiedrība var gūt labumu no inovācijām veselībasaprūpē, transportā, enerģētikā un citās jomās:

1. Uzlabota veselības aprūpe un sabiedrības veselība

  • Personalizēta medicīna: Datu koplietošana starp veselības aprūpes iestādēm un pētniecības     institūtiem var veicināt personalizētu ārstēšanu, piemēram, precīzāku     diagnozi vai terapiju, kas ir pielāgota konkrētam pacientam.
  • Ātrāka medicīnisko inovāciju     attīstība: Dati no klīniskajiem pētījumiem un     pacientu veselības reģistriem var tikt izmantoti jaunu medikamentu un     ārstēšanas metožu izstrādei.
  • Sabiedrības veselības aizsardzība: Datu analīze reālajā laikā var palīdzēt novērst un kontrolēt     slimību uzliesmojumus vai pandēmijas.

2. Ilgtspējīgāka enerģētikas sistēma

  • Efektīvāka enerģijas patēriņa     pārvaldība: Datu apmaiņa starp mājsaimniecībām,     uzņēmumiem un enerģijas piegādātājiem ļauj optimizēt enerģijas patēriņu,     samazinot rēķinus un atvieglojot pāreju uz atjaunojamiem energoresursiem.
  • Viedās pilsētas risinājumi: Dati no viedajām ierīcēm un sensoriem var uzlabot pilsētu     infrastruktūru, piemēram, optimizējot ielu apgaismojumu, satiksmes plūsmu     vai atkritumu apsaimniekošanu.

3. Efektīvāka transporta sistēma

  • Viedā satiksmes pārvaldība: Koplietoti dati par transporta plūsmām un sabiedriskā transporta     lietošanu var samazināt sastrēgumus, uzlabot sabiedriskā transporta     efektivitāti un samazināt ceļošanas laiku.
  • Drošāki ceļi: Reāllaika datu apmaiņa starp transportlīdzekļiem un ceļu     infrastruktūru var novērst avārijas situācijas, nodrošinot drošāku     braukšanu.

4. Inovācijas izglītībā

  • Personalizēta mācīšanās: Datu analīze par skolēnu un studentu progresu ļauj izstrādāt     personalizētus mācību plānus, kas pielāgoti katra individuālajām     vajadzībām un spējām.
  • Piekļuve atvērtajiem mācību     resursiem: Koplietotie dati starp izglītības     iestādēm, pētniekiem un tehnoloģiju uzņēmumiem veicina jaunu mācību     tehnoloģiju attīstību un atvērtu izglītības resursu pieejamību.

5. Uzlabota sabiedrības drošība

  • Ārkārtas situāciju pārvaldība: Dati par dabas katastrofām, satiksmes negadījumiem vai citiem     ārkārtas gadījumiem var tikt ātri analizēti un izmantoti, lai reaģētu uz     notikumiem un nodrošinātu iedzīvotāju drošību.
  • Kiberdrošība: Efektīva datu apmaiņa starp uzņēmumiem un iestādēm palīdz     identificēt un novērst kiberdraudu uzbrukumus, tādējādi aizsargājot     iedzīvotāju datus un privātumu.

Kopējā ietekmeuz sabiedrību

Gan EiropasSavienības Datu akts, gan Datu pārvaldības akts nodrošinamehānismus, kas ļauj efektīvāk izmantot datus sabiedrības labā, vienlaikusievērojot augstus privātuma un drošības standartus. Tas rada drošāku,ilgtspējīgāku un inovatīvāku vidi, kurā gan uzņēmumi, gan sabiedrība kopumā vargūt labumu no datu ekonomikas attīstības.

AICINĀM 11.12.2024. laikā no13.00 līdz 15.00 piedalīties ANNAS VLADIMIROVAS-KRJUKOVAS vebinārā “DATIKĻŪST PIEEJAMI: datu atklātības regulējums”, izmantot iespēju izprast jaunāregulējuma ietekmi un sagatavoties nākotnes izaicinājumiem, ko sniedz datuatklātība digitālajā ekonomikā.